| Szobanyúl vagy kinti nyúl?
A szobában tartott nyulaknál mindig fontolóba kell venni, hogy:
-minden családtag beleegyezett a nyúl lakásban való tartására?
- van elegendő hely a ketrecnek?
- fontolóba kell venni azt is, hogy a nyúl éjjeli állat, tehát gondoljuk meg, hogy a hálószobában tartsuk-e.
- kell megfelelő hely is, ahova kiengedhetjük a nyulat szaladgálni. Ha ilyen hely nem biztosított, akkor a ketrec méretét kell növelni.
Ha kiengedjük a nyuszit a szobába futkározni, akkor célszerű szobatisztaságra szoktatni. (Lásd: Külön menüpontban). Ha lehet, akkor szereljünk nyitható rácsot az ajtónélküli szobák bejáratára, mert így a nyúl nem férhet hozzá a védett területekhez. Kábelek ne lógjanak a földön, a növények se a padló helyezkedjenek el, mert az előbbi rágcsálása halálos kimenetelű lehet, az utóbbi pedig mérgezést okozhat. Konyhába lehetőleg ne menjen be, és ügyeljünk arra, nehogy rálépjünk!
A kint tartott nyulaknál több lehetőség áll fennt:
-Ugyanis a ketrec állhat a kert közepén, semmmiféle fedél alatt (ebben az esetben legyen a ketrecnek fedett teteje, és egyik oldala legyen teljesen beborítva, hogy ne érje a huzat a nyulat). És lehet a ketrec a verandán, fészerben, istállóban, eresz alatt, épület sarkán. Az utóbbi megoldás kedvezőbb, ugyanis így sokkal védetteb helyen foglal helyet a nyuszilak.
Sokszor felmerül a kérdés, hogy ha a nyuszit kint tartjuk, akkor nem lesz-e beteg, nem fog-e megfázni? Nos, az igazán érzékeny, pedigrés törpenyúl-és normál méretű szintén pedigrés nyúlfajták fogékonyabbak a betegségekre, és sokszor a beltenyészet miatt nagy a túlérzékenység. Persze az egyszerűbb és olcsóbb törpenyulak valamint normál nyulak ugyanúgy tarthatók kint, mint fajta nélküli, házinyúl társaik. De mindez a tartás függvényétől is függ! Hiszen egy viszonylag szél-és esőmentes területen elhelyezett ketrec sokkal jobban védheti lakóját! Ráadásul fontos a jól szellőzöttség, a folyamatos levegőcsere, a rendszeres higénia, mivel egy trágyázás után is megmaradhat az ammóniumtartalom a levegőben.
| |