| Buta állat a nyúl?
Azt nem mondanám, hogy a nyúl nagyon buta állat lenne. Hiszen a nyúl eszét nem hasonlíthatjuk hozzá más állatok értelméhez, mint például a kutya vagy a ló. Igaz, ezeknél a nyúl jelentősen kevesebb sütnivalóval rendelkezik, de minden nyúl más és más intelligenciát tanusít.
Sokan meg mernének esküdni, hogy a nyúl nagyon ostoba jószág. Ők azzal érvelnek, hogy a nyúl mindentől megijed, folyamatosan készenlétben van, nem érti, mit akarnak tőle. De ez cáfolható!
Ugyanis a nyuszi önmagában nem buta jószág. Az ösztöneiben már évezredek óta van egy úgynevezett ,,veszély faktor", amely folyamatos óvatosságra, figyelésre sarkallja. Mint a kutyáknál a vad felkutatása, a nyulaknál is van ilyen kényszer-vagy nem kényszer reakció. Akkor lenne baj, ha a nyúl nem lenne gyanakvó, ha például egy hangos csörrenésre nem ijedne meg.
A nyúl igenis képes hallgatni a nevére. Igaz, nem mindegyik egyed teszi ezt meg, például az évek hosszú során egy nyulam sem tudta megtanulni a nevét. Bár ismerek olyan embereket, akik büszkén mesélték azt, hogy nekik milyen szófogadó nyuluk van, mert hallgatnak a nevükre.
A szobatisztaságra is könnyedén nevelhető, hiszen beazonosítja a salakanyag szagát, és legközelebb is oda végzi el a dolgát, ahol az előtt tette.
És végezetül: a nyuszi zsákmányállat a természetben. Bár a háziasított nyúl, főként a törpenyulak ugyanúgy hordozzák magukban ezt a menekülési kényszerérzetet, mint vadon élő társaik, mégis képesek alkalmazkodni az emberekhez. Ezért nem nevezhetjük őket butának. Nyúl eszük van, és kész!
| |