| Hol tartsuk a nyulat?
A nyulak tartásánál nagyon sok fontos tényezőre kell ügyelnünk. Elsősorban azt döntsük el, hogy mennyi állatot szeretnénk tartani! Ugyanis ha tenyésztés céljából akarunk nyulakat vásárolni, jó az, ha külön ketrecekben tartjuk a bakokat, s egy nagy ketrecben a nőstényeket. Ellés idején a nőstények értelemszerűen külön ketrecet kapnak. Az alábbiakat 1 nyúlra számítsuk ki!
A ketrec méretei:
nagy testű fajták: 100 cm széles, 80 cm hosszú, 70 cm magas
közepes testű fajták: 85 cm széles, 80 cm hosszú, 60 cm magas
kistestű fajták: 70 cm széles, 70 cm hosszú, 50 cm magas
Ha hobbi céljából veszünk 3 nyulacskát, akkor az alábbiakat vegyük figyelembe: nőstényeket tarthatjuk együtt! De ha veszekednek, akkor külön kell őket tartani! Bakot és nőstényt nem szabad együtt tartani, hacsak ha kisnyuszikra vágyunk. Természetesen egyedüli nyúl esetén van a legkönnyebb dolgunk! De én mindenkinek azt ajánlom, hogy 2 nyuszit tartson, mert így érzik jól magukat!
A hely, ahol tartani akarjuk őket ne legyen közvetlenül napon, de ne is legyen sötétben. Ne legyen szellős, huzatos. A legjobb az, ha a nap is éri egy időszakban, de a legtöbb esetben árnyékban van. Ebből a helyzetből kiindulva létezik a szabadban való tartás,(a ketrec a szabadban van), illetve a félszabad tartás(a ketrec egy fedett helyen van, pl. fészer).
A ketrec több mindenből is készülhet. Fábólvagy fémből. A fémnek nem előnye, hogy elrozsdásodhat. Viszont a fa elkorhadhat a vizelettől. Ezért kell almot tenni be azokba a ketrecekbe, amelyeknek nincsen olyan alja, ahonnan leesik az ürülék. Ez utóbbiak rácsos aljúak. Tehát a rácsos aljú ketreceknél nem fontos az alom, hiszen az ürülék úgyis leesik pl. egy ürüléktartó tepsire. Bár ide szereljünk be egy sima talapzatot, amelyre a nyúl ráállhat pihenni, hiszen a rácson való állás nem mindig tesz jót a lábának.
| |